Фенугрек надзвичайно популярний в індійській, північноафриканській та близькосхідній кухнях. За виглядом нагадує гречку, тільки світло-бежевого відтінку. В сирому вигляді насіння досить тверде й гірке, але в процесі приготування смак трансформується та надає стравам солодкості та приємного аромату. Підходить для пророщування. Використовується не лише в кулінарії, але і як дієвий лікувальний засіб.
Компанія “Земледар” ретельно контролює весь процес постачання пажитника: від догляду за рослиною до розфасовки.
Вирощування. Наш фенугрек росте далеко від великих міст і промислових підприємств. Мінеральні добрива та інша агрохімія не використовуються.
Зберігання. Продукт зберігається відповідно до санітарних норм і фасується в день замовлення. Покупець отримує свіже насіння пажитника з останнього врожаю.
Фасування. В день замовлення товар упаковується в екологічну паперову тару.
Пажитник використовують як спецію і натуральний загущувач, для приготування популярних приправ каррі та хмелі-сунелі. Ефірні олії в його складі роблять їжу більш яскравою та насиченою на смак, але використовувати його потрібно в невеликих кількостях, оскільки він здатний затьмарити собою всі інші спеції в рецепті.
Фенугрек відмінно поєднується з картопляними, грибними, бобовими, м’ясними та рибними стравами. У подрібненому вигляді додається в салати та випічку. Гармонує з іншими сильними спеціями: коріандром, кмином, перцем, гвоздикою.
В Єгипті з пажитника роблять тонізуючий та освіжаючий жовтий чай, в який можна додавати корицю, фенхель, листочки кропиви, малини та кульбаби.
Теплий яскраво-жовтий гарнір зігріє смаком і кольором у холодний сезон. М’які овочі у поєднанні зі спеціями утворюють пекучий смак і приємний запах, дарують відчуття ситості.
- ріпчаста цибуля – 3 шт.
- часник – 3 зубчики
- кольорова капуста – 1 шт.
- кабачок цукіні – 1 шт.
- помідори – 200 г
- томатна паста – 3 ч.л.
- вода – ½ скл.
- сметана фермерська – 5 ст.л.
- рослинна олія – 50 мл
- зерна гірчиці – 2 ч.л.
- пажитник – 1 ч.л.
- мелений імбир – 1 ч.л.
- куркума – 2 ч.л.
- мелений перець чилі – 1 ч.л.
- кінза – 1 пучок.
- Нагріти сковороду, додати олію та обсмажити цільні спеції (гірчицю та пажитник), тим самим обопільно посилюючи їх смак і аромат.
- До спецій додати нашатковану соломкою цибулю, різаний часник і півчашки води. Накрити кришкою та залишити томитись на повільному вогні півгодини.
- До цибулі додати томатну пасту та сухі спеції (імбир, куркуму та перець). Перемішати й тушкувати ще 10 хвилин.
- Цвітну капусту розібрати на суцвіття і додати в соус. Через 5 хвилин додати кабачок, нарізаний великим кубиком, ще через 5 хвилин – нарізані помідори.
- Додати сметану та порублену кінзу. Перемішати й прогріти.
Щоб отримати проростки, насіння пажитника потрібно замочити на 8-12 годин у теплій чистій воді, яку потім злити. Помістити його в пророщувач або скляну баночку. Промивати двічі на день (насіння повинне бути вологим, але не залитим водою). Через 3-5 днів проростки можна буде вживати в їжу. Зберігати в холодильнику 2-3 дні.
Найкраще їсти проростки пажитника, коли їх довжина приблизно така ж, як і розмір насінинки. При більш тривалому пророщуванні вони будуть гірчити. Добова норма – 1 ч.л. на день. Їх можна змішувати з іншими видами проростків, поєднувати з фруктами, гарнірами, салатами, бутербродами, пастою, картоплею.
Проростки фенугрека корисні для печінки, шлунка та підшлункової залози, очищують організм від токсинів. При регулярному застосуванні можуть усунути запальні процеси в ШКТ.
Насіння пажитника має протизапальні, антисептичні, протипухлинні та обволікаючі властивості. В давнину його використовували як жарознижуючий засіб. Здатне прискорювати метаболізм, нормалізувати жировий обмін.
Видільна система. Нейтралізація токсинів, виведення непотрібного слизу, користь для нирок. Нормалізація водного балансу.
Дихальна система. Відхаркувальна дія, прискорення загоєння слизової при хворобах горла. Боротьба з патогенними мікроорганізмами, що викликають застудні захворювання.
Травна система. Загоєння слизових ШКТ, профілактика виразок, гастритів. Користь при геморої та закрепах.
Нервова система. Поліпшення емоційного стану, настрою, пам’яті та уваги. Підвищення стресостійкості, заспокійливий ефект. Профілактика дегенерації нервових клітин.
Покривна система. Усунення висипань, алергічних реакцій, дерматитів. Прискорення регенерації шкіри, росту волосся та нігтів.
Опорно-рухова система. Профілактика захворювань суглобів, зміцнення кісток і м’язів, допомога в зрощенні кісток після травм і переломів.
Статева система. Зниження болю при менструаціях у жінок, користь при полікістозах. Ефективність при безплідді, в період менопаузи. Стимуляція статевої функції, поліпшення смерматогенезу в чоловіків.